Polska - E-booki - Ogłoszenia lokalne - Sprzedam, kupię na a6.pl - Literackie reprezentacje historii: świadectwa #8211; mediatyzacje #8211; eksploracje (9788322623992)

Literackie reprezentacje historii: świadectwa #8211; mediatyzacje #8211; eksploracje (9788322623992)

PL 35.44 zł.

4 miesięcy Nowy Sprzedam 0 odsłon ID #3716489

Opis

QR CODE

Niniejsza książka powstała z zamiarem dopisania kolejnego rozdziału do budzącej coraz szersze zainteresowanie w kręgach literaturoznawców problematyki ukazujenia historii w literaturze współczesnej.


Nie jest to próba chronologicznego czy syntetyzującego uporządkowania zmian, jakie nastąpiły we wzajemnym uwikłaniu literatury i historii w ciągu ostatniego stulecia. Autorki dokonały rozpoznania literackich reprezentacji historii w wybranych tekstach polskiej literatury XX i XXI wieku.


W przywoływanych poprzez nie tekstach historia ‒ równocześnie ta, poprzez obszerne „H", jak i ta rozumiana jako prywatna, biograficzna opowieść ‒ jest zawsze uprzednia w stosunku do opowieści, stanowi zaczyn różnorodnych form jej uświadomienia i utrwalenia.


W części pierwszej: Świadectwa Aleksandra Dębska-Kossakowska, opierając się na wybranych zapiskach dziennikowych Andrzeja Bobkowskiego, Józefa Czapskiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, wskazuje na tekstualne ślady historii w perspektywie jednostkowego doświadczenia.


Przedmiotem analizy jest historyczny moment rozpadu etosu kultury europejskiej po drugiej wojnie światowej oraz ukazanie jednostkowych reakcji na rozpoznanie nowej sytuacji historycznej, społecznej i kulturowej.


W części drugiej: Mediatyzacje Beata Gontarz rozpatruje występowanie historii w fikcji powieściowej. Cezurę historyczno literacką stanowi przełom roku 1989. Wybrane przykłady powieści Henryka Wańka, Stefana Chwina, Magdaleny Tulli, firma Bieńczyka, Pawła Huellego, Jacka Dehnela zezwalają na sformułowanie założenia o zapośredniczonym charakterze przedstawiania historii: poprzez narratywizację ocalałych śladów przeszłości (jakimi są albumy fotograficzne, przedmioty, nazwy, porządek topograficzny), lecz także przez powtórzenie cudzych opowieści (tu istotne są zwłaszcza opowieści rodzinne, prezentujące przeszłość w indywidualnym, nierzadko anegdotycznym aspekcie).


Przedmiotem rozważań Moniki Wiszniowskiej w części trzeciej: Eksploracje będą współczesne relacje reporterskie, w których poruszane tematy dotyczą nieprzystępnych i nierzadko kontrowersyjnych aspektów historii, zarówno tej nieco dawniejszej, jak i tej dziejącej się na naszych oczach.


Ta odmiana prozy staje się dziś ważnym terenem spotkania pomiędzy naukowym dyskursem historycznym a literacką rekonstrukcją dawnej rzeczywistości przez pamięć. Reporterów interesuje to, co dzieje się na przecięciu drogi ludzkiego życia z drogami historii.


Odkrywają człowieka, rzeczywiste biografie, poprzez które ‒ jak w soczewce ‒ widać zbiorowy los. Książki Hanny Krall, Małgorzaty Szejnert, Wojciecha Jagieiskiego, Wojciecha Tochmana czy Włodzimierza Nowaka przynoszą różnorodną refleksję nad odmianami doświadczenia i rozumienia historii.

TaniaKsiazka.pl
0 votes

Komentarze 0

Żadne komentarze nie zostały jeszcze dodane