Polska - E-booki - Ogłoszenia lokalne - Sprzedam, kupię na a6.pl - Nowogród Wielki. Historyczno-kulturowy przewodnik po średniowiecznej republice - Zofia A. Brzozowska

Nowogród Wielki. Historyczno-kulturowy przewodnik po średniowiecznej republice - Zofia A. Brzozowska

PL 28.33 zł.

2 miesięcy Nowy Sprzedam 4 odsłon ID #3564916

Opis

QR CODE

Pierwszy polskojęzyczny przewodnik po Nowogrodzie Wielkim. Zaprezentowano w nim około czterdziestu pięciu zabytków historycznych miasta i okolic, ułożonych w porządku geograficznym, np. Nowogrodzkiego kremla, soboru katedralnego Sofii, siedziby arcybiskupów nowogrodzkich, Dworu Jarosławowego, Targu, siedzib kupców hanzeatyckich, Grodziszcza Rurykowego.


Czytelnik wynajdzie tu plastikowy opis dziejów miasta i związanego z nim bytu politycznego – średniowiecznej republiki kupieckiej i najważniejszych zagadnień z zakresu jego specyfiki kulturowej i religijnej, ukształtowanej pod wpływem cywilizacji bizantyńskiej, choć rozwijającej się samodzielnie.Nowogród obszerny, jedno z wielu miast w europejskiej części współczesnej Rosji, położone – jak śpiewał Jacek Kaczmarski – „wśród pól i rozlewisk”, to prawdziwa enigma.


Od wielu wieków bezustannie fascynuje twórców kultury i badaczy do tego stopnia, że w powszechnym wyobrażeniu na jego temat prawda historyczna nienaruszalnie splata się z mitem. Nowogród obszerny od średniowiecza rozpalał wyobraźnię swym bogactwem prężnego ośrodka handlowego, utrzymującego już od schyłku XII wieku kontakty z Hanzą, a tym samym będącego – na mnóstwo wieków przed założeniem Sankt Petersburga – swojego rodzaju ruskim oknem na Europę.


unikalna kultura miasta nad Wołchowem, rozkwitająca najpełniej w XIII—XV wieku, a następnie brutalnie zdławiona przez władców moskiewskich, zadaje kłam stereotypowemu wyobrażeniu, że Słowianie Wschodni nie są zdolni do życia w ustroju demokratycznym.Z Przedmowy

TaniaKsiazka.pl
0 votes

Komentarze 0

Żadne komentarze nie zostały jeszcze dodane