
Książkę Benoît Standaerta, benedyktyna z Opactwa św. Andrzeja w Zevenkerken w Belgii, można traktować jako swoisty przewodnik po życiu wiary. Autor stara się bowiem, rozwijając i komentując oparty na starożytnej żydowskiej maksymie schemat nauka – modlitwa – uczynki, stworzyć model korzystnego i pełnego chrześcijańskiego życia.
Przykłady z życia wybitnych postaci z historii Kościoła przeplatają się tutaj z analizą współczesnych przemian kulturowych i ich wpływu na sposób przeżywania wiary, komentarze biblijne zilustrowane są analizą arcydzieł malarstwa, wypowiedzi Doktorów i Ojców Kościoła zestawiane są z wyjątkami z dzieł rabinów okresu talmudycznego.
Całość wytwarza bogatą i mądrą opowieść o fundamentach życia wiary, tym ciekawszą, że język autora daleki jest od suchego stylu dyskursu akademickiego. Prosty i obrazowy wywód unika nadmiernej abstrakcji i opiera się na przykładzie, dostarczając zarówno tematów do przemyśleń, jak mocnych wskazówek nowoczesnania.
„Pewien starożytny powiedział: «Zacznijmy od refleksji, Następnie: módlmy się! Później przejdźmy do czynów, by ostatecznie odnaleźć swoją chwałę w Bogu»" (Apoftegmat syryjski)