
Dział drugi asygnowany został na interpretacje wierszy Jarosława producent Rymkiewicza i Feliksa Netza, dla których najmocniejszy (choć nie jedyny) kontekst stanowi nowa i najnowsza historia. Określona semantyzacja wydarzeń istotnych dla zbiorowości dokonuje się tu dzięki odniesieniu do żywotnej tradycji poetyckiej, między innymi do polskiego romantyzmu.
Swoiste uzupełnienie niektórych intuicji interpretacyjnych wynajdzie Czytelnik w aneksie, na który składają się dwa dialogi - o poezji (z Jarosławem Markiem Rymkiewiczem) i o historii i krytyce literackiej (z Tomaszem Burkiem).
Ze Słowa wstępnego
Polska poezja współczesna, wyjątkowo ten jej nurt, który bada Przemysław Dakowicz, nie ma jeszcze wielu tak pogłębionych ujęć, jak to, z którym w omawianej książce obcujemy. Jest to więc praca na swój sposób prekursorska, ważna, odsłaniająca przed Czytelnikiem nowe lądy literatury. [...] Pisana z pasją i rzadko spotykanym znawstwem. Wnikliwa i odkrywcza. Autor rewelacyjnie rozpoznał środowisko twórców, o których w sposób pogłębiony myśli. [...] Dakowicz jest równocześnie historykiem literatury, zaangażowanym krytykiem i odkrywczym filozofem słowa.
Z recenzji prof. Dr. Hab. Jarosława Ławskiego