Polska - Humanistyka - Ogłoszenia lokalne - Sprzedam, kupię na a6.pl - Zmierzch antropocentryzmu w perspektywie etyki nowej Petera Singera - Tomasz Turowski (580 str.)

Zmierzch antropocentryzmu w perspektywie etyki nowej Petera Singera - Tomasz Turowski (580 str.)

PL 26.99 zł.

3 lat Nowy Sprzedam 2 odsłon ID #4059567

Opis

QR CODE
w głównej mierze zamiarem moim było napisać książkę, którą sam chciałbym przeczytać, co nie oznacza, iż roszczę sobie prawo do obiektywności. Jakiś czas temu zetknąłem się z filozofią moralną obszaru anglojęzycznego. Moją szczególną uwagę przykuł Peter Singer, uważany za twórcę nowej orientacji etycznej, którą sam nazywa etyką użytkowaną, czyużyteczną (applied ethics, practical ethics). W jego mniemaniu jest ona swoistą filozofią życia, w której zasady moralne są drogowskazem postępowania w świecie codzienności. Przyjmuje on, że metodą uprawiania takiej etyki może być utylitaryzm w swojej formule preferencyjnej. Tu jednak pojawiły się problemy związane właśnie z aplikacją zasad moralnych do rozwiązań natury użytecznej, co kazało na nowo postawić pytanie: czym w końcu jest etyka stosowana i jaki jest sens jej zasad? Sądzę, iż w tej książce udało mi się znaleźć odpowiedź. Postanowiłem wbrew obiegowej opinii zinterpretować propozycję Singera jako krytykę metafizycznej (silnie obecnościowej) koncepcji człowieka. Innymi słowy uważam, że filozofia moralna autora Animal Liberation jest spójna, a z jej metodologii wynika stosowalność tylko wówczas, gdy odczytamy ją jako radykalną krytykę (zmierzch) klasycznej antropologii. To nowe spojrzenie na nową etykę jest opowieścią zawartą w tej książce. To narracja o naszych wyborach moralnych, które za każdym razem posiadają charakter jakiegoś filozoficznego namysłu. Osobiście uważam (wbrew Singerowi), że filozofia nie jest sprawą życia i śmierci, tylko czymś o sporo poważniejszym.

Od autora



Zmierzch etyki antropocentrycznej jest zjawiskiem zauważalnym na horyzoncie pewnej nieadekwatności etyki klasycznej do życia, nadużywającej abstrakcyjnego absolutyzmu, który to jest źródłem niezbyt uświadamianej sobie poprzez wielbicieli klasycznej etyki pewnej hipokryzji, spychanej w nieświadomość niekonsekwencji. Etyka póki co jest zbyt ogólna i abstrakcyjna, jeśli jest użytkowana, to w postaci zinstytucjonalizowanych kodeksów. W tym kontekście wartość naukowa książki Turowskiego o Singerze jest głównie teoretyczna i metodologiczna w odniesieniu do etyki funkcjonalnej, ważna w obszarze szeroko rozumianej bioetyki. To krytyczna analiza próby przeorientowania etyki forsującej nowy paradygmat aksjologiczny i metodologiczny odpowiadający nowym czasom i przyszłości. Na skutek czego otrzymujemy ważny przyczynek do poszukiwania teorii etyki funkcjonalnej.

uznanie budzi rzetelność i otwartość Autora w referowaniu równocześnie stanowiska Singera, jak i obrońców etyki klasycznej, zrozumiały język argumentacji stron sporu. Nie można pominąć również uznania dla erudycji Autora jednocześnie w obszarze tradycyjnej filozofii i etyki, jak i w nurtach etyki współczesnej, a także metaetyki.

Z recenzji Ryszarda Wiśniewskiego, prof. UJD



Tomasz Turowski - ur. W Poznaniu, absolwent filozofii UAM. Główne zainteresowania filozoficzne dotyczyły konwencjonalnej filozofii niemieckiej, hermeneutyki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem propozycji Martina Heideggera i wartościującej filozofii życia Fryderyka Nietzschego. Stanowczo zainteresowaniom tym jest wierny do dziś. Od 2000 roku pracownik Zakładu Etyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. W swoich obecnych badaniach koncentruje się na metaetyce i współczesnej filozofii anglosaskiej, ze szczególnym uwzględnieniem bioetyki, a także relacji pomiędzy animal welfare a animal rights. Bada etyczne (teoretyczne i filozoficzne) aspekty praw zwierząt. Opracowuje własną koncepcję moralnego statusu istot pozaludzkich, czemu poświęcone są jego publikacje.
Libristo.pl
0 votes

Komentarze 0

Żadne komentarze nie zostały jeszcze dodane