
Od autora
Zmierzch etyki antropocentrycznej jest zjawiskiem zauważalnym na horyzoncie pewnej nieadekwatności etyki klasycznej do życia, nadużywającej abstrakcyjnego absolutyzmu, który to jest źródłem niezbyt uświadamianej sobie poprzez wielbicieli klasycznej etyki pewnej hipokryzji, spychanej w nieświadomość niekonsekwencji. Etyka póki co jest zbyt ogólna i abstrakcyjna, jeśli jest użytkowana, to w postaci zinstytucjonalizowanych kodeksów. W tym kontekście wartość naukowa książki Turowskiego o Singerze jest głównie teoretyczna i metodologiczna w odniesieniu do etyki funkcjonalnej, ważna w obszarze szeroko rozumianej bioetyki. To krytyczna analiza próby przeorientowania etyki forsującej nowy paradygmat aksjologiczny i metodologiczny odpowiadający nowym czasom i przyszłości. Na skutek czego otrzymujemy ważny przyczynek do poszukiwania teorii etyki funkcjonalnej.
uznanie budzi rzetelność i otwartość Autora w referowaniu równocześnie stanowiska Singera, jak i obrońców etyki klasycznej, zrozumiały język argumentacji stron sporu. Nie można pominąć również uznania dla erudycji Autora jednocześnie w obszarze tradycyjnej filozofii i etyki, jak i w nurtach etyki współczesnej, a także metaetyki.
Z recenzji Ryszarda Wiśniewskiego, prof. UJD
Tomasz Turowski - ur. W Poznaniu, absolwent filozofii UAM. Główne zainteresowania filozoficzne dotyczyły konwencjonalnej filozofii niemieckiej, hermeneutyki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem propozycji Martina Heideggera i wartościującej filozofii życia Fryderyka Nietzschego. Stanowczo zainteresowaniom tym jest wierny do dziś. Od 2000 roku pracownik Zakładu Etyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. W swoich obecnych badaniach koncentruje się na metaetyce i współczesnej filozofii anglosaskiej, ze szczególnym uwzględnieniem bioetyki, a także relacji pomiędzy animal welfare a animal rights. Bada etyczne (teoretyczne i filozoficzne) aspekty praw zwierząt. Opracowuje własną koncepcję moralnego statusu istot pozaludzkich, czemu poświęcone są jego publikacje.